Sivuston navigointi

Hyppää sivun sisältöön

Uudet Tekijät
18.9.-19.9.

Uudet Tekijät: Knife Jerks – Puukkojunkkarit

Knife Jerks on neljän nuoren taiteilijan yhteistyönä rakentuva runollinen pornokabaree, tutkielma siitä, mitä on olla suomalainen tänään. Esitys törmäyttää Santeri Alkion vuonna 1894 ilmestyneen Puukkojunkkarit-romaanitekstin 2000-luvun populaarikulttuuriin livekameratekniikan, teatterin ja tanssin keinoin.

Esityksessä suomalaisuuteen liittyviä kokemuksia, representaatioita ja symboleita käsitellään alkuteosta groteskilla otteella päällekirjoittaen, tutkien ja kommentoiden. Alkion kuvaama häjyjen maailma vertautuu tässä ajassa erilaisilta ruuduilta tulvivaan väkivaltaan ja sosiaalipornoon. Näyttämöllä rinnastuvat elävät esiintyjät ja heistä välitetty kuva. Livekamerakuvaa projisoidaan läpinäkyvään verhoon katsojien eteen, jolloin verhon molemmin puolin esitetyt kohtaukset paljastuvat samanaikaisesti sekä lihallisena todellisuutena, että kameran näkökulmasta välitettyinä – etäisinä ja toisaalla tapahtuvina. Verhon takana kaikki on leikkiä, edessä jotakin muuta.

Perustuu Santeri Alkion Puukkojunkkarit-näytelmätekstiin

Näyttelijät ja tekijät Ilona Karppelin, Kasper Korpela, Io Pettersson, Sulo Rahman
Äänisuunnittelu Io Pettersson
Videosuunnittelu Sulo Rahman
Laulujen sävellys ja sovitus Ilona Karppelin, Kasper Korpela

Esityksen kesto Noin 1 h
Ikäsuositus K-18

Työryhmälle on myönnetty teatteritaiteen tutkinto-ohjelma Nätyn apuraha vuonna 2025.

Uudet Tekijät on Teatteri Telakan uusi ohjelmistomalli, jonka tavoitteena on nostaa esiin uuden sukupolven esittävän taiteen tekijät ja tuoda heidän työnsä näkyvämmin yleisöjen tietoisuuteen. Uudet Tekijät -ohjelmistomalli syntyi osana Teatteri Telakan 30-vuotisjuhlavuoden ohjelmistoa, jossa juhlistamme teatterin historiaa, tulevaisuutta ja ennen kaikkea jatkuvuutta.

Tulevat esitykset

18.09.
18.00
Teatteri Telakka
19.09.
15.00
Teatteri Telakka
Ylös