Teatteri Telakan syksyn ohjelmiston pääteos on Kohta. Kohta on Antti Haikkalan kirjoittama ja ohjaama kotimainen kantaesitys. Esitys saa ensi-iltansa torstaina 8.10.2015.
Kohta on filosofinen farssi kaiken kysymisestä ja ihmisen ihmettelemisestä. Se on kertomus kolmikosta, joille kaikki on vierasta. Historiaa heillä ei ole, nykyhetki jatkuvaa kriisiä ja tulevaisuus suuri mysteeri.
Hahmot yrittävät ratkaista kaikkea tietämättä mitään. Minuus on lattialle levinnyt palapeli ja mallikuva hukassa. Katsojat kehällä, ja katsottavat keskellä. Pakoa todesta ja jahtia toteen.
Esityksessä näyttelevät Antti Mankonen, Tanjalotta Räikkä ja Piia Soikkeli. Lavastuksesta ja valosuunnittelusta vastaa Nadja Räikkä. Äänisuunnittelusta vastaa Alpo Nummelin.
Kohta esitetään syyskaudella ensi-illan lisäksi yhteensä viisitoista kertaa. Esitykset jatkuvat 26.11.2015 asti. Lippuja esityksiin voi ostaa Tiketistä. Voit seurata lisätietoja ja ajankohtaisia kuulumisia esityksestä liittymällä Facebook-tapahtumaan.